School Year 2017-2018 Meal Prices

LPS Students Can Eat Breakfast and Lunch for No Charge!

As part of the 2010 Healthy and Hunger-Free Kids Act, Lowell Public Schools, along with other districts, will begin offering free meals to all students this school year. For parents, that means no more forms to fill out, no online meal account to remember, no last minute scramble for change before the bus, and no more lunchboxes to pack. All students can eat for free!

* What do parents need to know:

For those schools that are providing breakfast directly in the classroom, your child can simply take the breakfast items that are offered. For other schools, the child can simply go to the cafeteria or breakfast cart in the morning and eat breakfast. For lunch the student can simply enter the lunch line and take a meal. All students will still need to have their meals recorded at the register.

* What is served at breakfast and lunch? What are my child’s choices?

During breakfast we offer two grains (or one grain and one protein), two fruits, and a milk. All your child needs to do is take at least 3 menu items (with one being a fruit) to be considered a free meal. During lunch we serve a grain, protein, vegetable, fruit, and milk. All your child needs to do is take at least 3 different items offered (one being a fruit or a vegetable) to be considered a free meal. Check the website to view menus.

* What if my child only wants a milk or a single item?

We are only reimbursed by the USDA for complete meals. If you child only wants a milk or a single menu items then those items are available for cash purchase on an individual basis; for example, milk costs 35 cents. In order to be free, your child must take a complete meal consisting of three different items (one being a fruit or vegetable).

Questions? Your food and nutrition team is here to answer all your questions.

Contact the Lowell Public Schools Nutrition Office at 978-674-2177.

School Lunch: Good for Kids and Good for Your Wallet
As the cost of just about everything continues to increase, school lunch is one meal that is still a great value, both nutritionally and economically! It remains a bargain compared to alternatives, such as bagged lunches and off-campus restaurants.


Save Money: Eat School Lunch
On average, it costs less to buy a school lunch than to bring a lunch from home. According to a meal-cost analysis, the estimated nationwide average cost of a lunch brought from home was $3.43. Based on the national average, families can save $243* a year if they choose school lunch.

*When lunch is purchased every day for a 180-day school year.
*According to a meal-cost analysis by Alice Jo Rainville, PhD, RD, CHE, SNS of Eastern Michigan University, Ypsilanti, MI*